آشنایی با مبانی رنگ­‌ها برای خلق استایل شخصی

1
5720

وقتی تصمیم می‌گیریم که استایل منحصر به خودمون را داشته باشیم، باید علم و آگاهی انجام چنین کاری رو هم به دست بیاریم. برای مثال فردی رو در نظر بگیرید که با یه کیف پر از پول راهی بازار می‌­شه و هر چیزی رو که تو ویترین مغازه‌ها می‌­بینه و خوشش میاد، خریداری می‌­کنه. این فرد بدون در نظر گرفتن رنگ‌ها، هماهنگی اون‌­ها باهم‌دیگه و سبک و سیاق هر قطعه‌ی خریداری‌شده، اون‌ها رو جمع‌آوری می‌کنه و وقتی نوبت به پوشیدنشون می­‌رسه، تازه متوجه می‌شه که هیچکدوم از لباس‌هایی که خریده باهم هماهنگی ندارند و هیچ قطعه‌ای رو نمی‌تونه با قطعات دیگه ست کنه! متأسفانه چنین افرادی تعدادشون خیلی زیاده و بعضی‌ها تصور می­‌کنن که یادگرفتن مبانی رنگ‌ها و آشنایی با سبک‌های مختلف، فقط و فقط مخصوص متخصصین مد و زیبایی و استایلیست‌ها است. درصورتی‌که یادگرفتن این مباحث خیلی مفید و کاربردیه و به افراد کمک می‌کنه که موقع انتخاب لباس و خرید کردن تو فصل‌های مختلف، با آگاهی بیشتری رفتار کنن و لباس‌هایی رو بخرند که باهم متناسب هستن.

مبانی رنگ ها

مبانی رنگ‌ها

همون‌طوری که می‌­دونید ۳ تا رنگ اصلی داریم؛ زرد،قرمز و آبی. این رنگ‌ها باهم ترکیب می­‌شن و رنگ‌های فرعی ثانویه یا درجه‌­ی دو، یعنی سبز و نارنجی و بنفش رو به وجود میارن. اما تمام رنگ‌هایی که دوروبر ما هستن، محدود به همین ۶ رنگ نیستن و تنالیته‌­های مختلفی دارن. مثلاً بنفشی که بیشتر متمایل به رنگ آبی هستش و یا نارنجی که بیشتر تداعی‌کننده‌ی رنگ زرد هستش. این‌ها همون رنگ‌های درجه­‌ی سه هستن که اسمشون هم از ترکیب دو تا رنگ به وجود میاد، قرمز- بنفش، آبی- بنفش، زرد- نارنجی، قرمز- نارنجی، سبز- آبی و زرد- سبز.

استایل رنگی

آشنایی با چرخه‌ی رنگ

چرخه‌ی رنگ دایره­‌ایه که تمام رنگ‌های اصلی، درجه‌ی دو و درجه‌ی سه رو به ما نشون می‌ده. با نگاه کردن به چرخه‌ی رنگ متوجه می‌­شیم که هر رنگی از ترکیب کدوم رنگ‌های مجاور خودش به وجود اومده و همچنین  رنگ‌های مشابه، رنگ‌های مکمل، رنگ‌های شبه مکمل، رنگ‌­های سرد و رنگ‌­های گرم رو می‌شناسیم و ازشون موقع انتخاب لباس و ترکیب کردن لباس‌­های مختلف با هم استفاده می‌کنیم.

چرخه ی رنگ

رنگ‌های مشابه

رنگ‌­های مشابه، هر سه رنگی هستن که در چرخه‌­ی رنگ، کنار هم‌دیگه قرار گرفتن و ممکنه تمامشون از رنگ‌­های گرم یا تمامشون از رنگ‌­های سرد باشن و یا بعضی اوقات تلفیقی از هر دو گروه؛ مثل نارنجی، قرمز- نارنجی و زرد- نارنجی.

رنگ های مشابه

رنگ‌های مکمل

رنگ­‌های مکمل رنگ‌­هایی هستن که در چرخه‌­ی رنگ، درست رو­به‌­روی هم قرار گرفتن و از نظر سردی و گرمی، درست متضاد هم هستن؛ مثل آبی و نارجی یا زرد و بنفش.

رنگ های مکمل

رنگ‌­های شبه­‌مکمل:

رنگ­‌های شبه­‌مکمل از سه رنگ تشکیل شدن. در این الگو یه رنگ با دو رنگ مشابه هم و در واقع مجاور هم ترکیب می‌‌شه و ترکیبی متعادل رو به وجود میاره.

شبه مکمل

رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم

کافیه چرخه‌ی رنگ رو از قسمت درست که تو شکل زیر نشون دادیم به دو قسمت تقسیم کنیم تا رنگ‌های سرد و گرم رو به آسون­ترین شکل ممکن بشناسیم. رنگ‌­های قرمز تا زرد- سبز جزءِ رنگ­‌های گرم و رنگ­های بنفش تا سبز جزءِ رنگ­‌های سرد هستند.

رنگ های سرد و گرم

کاربرد مبانی رنگ‌ها در لباس پوشیدن و ایجاد استایلی متفاوت

حالا بعد از مرور کردن مفاهیم مختلف درباره­­­­­‌ی تئوری رنگ­‌ها، این سوال به وجود میاد که چطور از اطلاعاتمون در زندگی روزمره و موقع انتخاب لباس استفاده کنیم؟ جواب این سوال خیلی آسونه. شما باید یه سری قواعد و قوانین مربوط به تئوری رنگ­‌ها رو بلد باشید و بعدش این قوانین رو موقع خرید لباس و ترکیب کردن قطعه های مختلف با هم، پیاده‌­سازی کنید. این قوانین عبارتند از:

از رنگ‌های مکمل و شبه‌مکمل استفاده کنید

اول از همه یادتون باشه که برای داشتن یه استایل خاص و متفاوت به رنگ‌­های زیادی نیاز ندارید. استفاده از تمام رنگ­‌های موجود تو کمد لباستون نشونه­‌ی خوبی نیست و احتمالا منجر به خلق استایلی عجیب و بی‌­معنا می‌شه. بنابراین تو گام اول توصیه می­‌کنیم که رنگ­‌های مکمل و شبه­‌مکمل رو بشناسید و موقع انتخاب رنگ لباس­‌هاتون به این مساله دقت کنید.

استایل با رنگ های مکمل

رنگ‌های سرد و گرم را به یک میزان استفاده نکنید

وقتی قانون اول رو رعایت کنید، ناخودآگاه یکی دو تا رنگ سرد و گرم رو برای لباس­‌هاتون انتخاب کردید. حالا می­‌خوایم بدونیم که این رنگ­‌ها رو با چه نسبت و میزانی در استایل خودمون استفاده کنیم. برای درک بهتر این موضوع یه مثال می­‌زنیم. فرض کنید رنگ آبی، نارنجی و زرد نارنجی رو برای استایل خودتون انتخاب کردید، حالا اگر شما یک خانم باشید و بخواید این رنگ­‌ها رو در استایل خیابانیتون استفاده کنید، باید به تک­‌تک قطعه‌ها مثل شلوار یا دامن، مانتو، بارونی، پالتو و یا رویه، کفش، کیف، روسری و اکسسوری فکر کنید.

آبی ونارنجی

یه قانون کلی در این مورد وجود داره که می‌گه همیشه یکی از رنگ‌­ها رو به عنوان رنگ زمنیه انتخاب کن و بقیه‌ی رنگ‌­ها رو در تنالیته‌­های مختلف، به عنوان لکه‌­های موضعی در استایل خودت استفاده کن. در مثال بالا می‌شه رنگ آبی رو به عنوان رنگ زمینه انتخاب کرد و مانتو و شلوار را از این رنگ انتخاب کرد و بعدش با انتخاب روسری، کیف و کفش و اکسسوری از تنالیته­‌های مختلف رنگ نارنجی تا زرد، استایل رو به بهترین شکل ممکن به وجود آورد.

استایل آبی و نارنجی

همیشه یادتون باشه که وقتی از سه رنگ استفاده می‌کنید، نباید همشون رنگ‌­های تیره باشن و جلب توجه کنن. مثلا آبی تیره رو در کنار نارنجی روشن استفاده کنید یا برعکس. رنگ­‌ها رو به صورت خیلی پراکنده به کار نبرید و سعی کنید یه نظم و هماهنگی رو دنبال کنید. مثلا اگر از بالا تا پایین؛ روسری، مانتو، اکسسوری، کیف، شلوار و کفش یکی درمیون رنگ‌­های مختلفی داشته باشن به هیچ‌­وجه متناسب و زیبا به نظر نمی‌رسن و بیشتر خنده­‌دار به نظر می‌­رسن. جای قرار گرفتن رنگ‌­ها رو آگاهانه و با فکر قبلی انتخاب کنید و همیشه در انتخاب رنگ‌­ها، جسور و شجاع باشید. این رو هم در نظر داشته باشید که مد و استایل تابع قوانین ثابتی نیستن و بعضی اوقات لازمه که شما از هم‌­ی قانون‌­ها سرپیچی کنید. رنگ‌­ها رو با هم ترکیب کنید، کم و زیادشون کنید و در جاهای مختلف به کار ببریدشون تا در نهایت استایل منحصر به خودتون رو خلق کنید و رفته‌­رفته به مهارت بیشتری در انتخاب لباس برای خودتون دست پیدا کنید.

استایل زرد و بنفش

۱ کامنت

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here