انتخاب مانتو مناسب

0
19740

مانتو یکی از پرکاربردترین لباس های کمد برای خانم های ایرانی بحساب میاد.

مانتو هایی که بصورت روزانه پوشیده میشن و مانتوهایی که برای محیط های خاص مثل مهمانی ها یا محل کار استفاده میشن، درسته که با هم فرق دارن، ولی همه ی اونا موظفن که یک خانم رو به بهترین شکل ممکن نشون بدن.

و این یعنی برای اندام های مختلف و طیف قدهای مختلف باید فاکتورای مختلفی در نظر گرقته بشه.

مثله قد مانتو، مدل مانتو و حتی ضریف کاری های مانتو.

من چند تا پیشنهاد دارم برای انتخاب مانتو مناسب که شاید به درد شما هم بخوره 🙂

 

اگر قد بلندی دارید ;

حتما برای مانتو، شلوار، روسری و حتی کفشتون رنگ های مختلفی رو انتخاب کنید و رنگها رو جوری انتخاب کنید که هارمونی ایجاد بشه و خیلی شبیه جعبه مداد رنگی نشید.

انتخاب یک رنگ برای کل ست شما رو مثله یک خط صاف و دنباله دار و در نتیجه بلندتر نشون میده که شای خیلی انتخاب شما نباشه، پس شما با انتخاب چند رنگ میتونید خطای دید ایجاد کنید و متناسب تر دیده بشید .

مراقب قد مانتو باشید. مانتوهایی با قد کوتاه پاهای شما رو کشیده تر از واقعیت نشون میده. 

مانتوهای خیلی بلند و خیلی گشاد هم یک هشدار بنظر میان از نظر من، چون هیکل شما رو درشت تر و مردونه نشون میده . مانتو های کمردار و تنگ شما را خوش اندام تر و زیباتر نشون خواهد داد، مانتویی که انحنا و برجستگی ‌های بدن رو بیشتر نشون بده، نمیذاره مخاطبتون متوجه قد بلند شما بشه و اندام شما را متناسب تر نشان میده.

اگر قد کوتاه یا ریز جثه هستید ;

میدونم مد الان چیزه دیگه ایه ولی این پیشنهاد منه که سراغ مانتو های خیلی بلند و خیلی گشاد یا بقولی اوور سایز نرید البته مانتو هایی با دامن های خیلی گشاد و کلوش رو هم خوب میشه اگر توی لیست قبلی بذارید، چون شما که نمیخواید چاق و کوتاه دیده بشید.

مانتوهایی با قد کوتاه ; روی زانو و گاهی زیر زانو باعث میشه بلندتر و خوش فرم تر دیده بشید. لباس هایی که راه راه عمودی دارن، مانتو های ساده‌ ای که تنگ و قالب تن هستن، برش خوردن و خمره ای نیستن انتخاب هایی مناسب تری برای شما میتونه باشه.

 مانتو، بارانی یا پالتویی انتخاب کنید که سایز کوچک و اندازه شما باشد. مانتویی که مثله جعبه یا خیلی گشاد باشه (که شما را چاق و تپل نشون میده) یا مدل‌های چروک خیلی براتون مناسب نیست. پیشنهاد من به خانم هایی که ریز اندامن، مانتو های فون، پیلی دار یا چین داره.

و اگر اضافه وزن دارید بهتره مانتو هایی با برش راسته با قدی تا زیر زانو و با طرح های عمودی و ترکیب رنگهایی که تیره اونها غالبه، انتخاب کنید اونجوری لاغرتر دیده میشید. 

اگر چاق و درشت اندامید ;

انتخاب مانتو برای  خانوم های چاق سخت تر از بقیه است. معمولا در افراد چاق بد فرمی هیکل هم دیده میشه و این یعنی سایز استانداری رو نمیشه به شما نسبت داد. برای همین توصیه ی من به شما اینه که سایز مانتو رو فراموش کنید و به طرح پارچه، دوخت مانتو و مدل آن دقت کنید. پیشنهاد من مانتو هاییه که خط های عمودی دارن و افراد چاق را کشیده تر و لاغر تر نشون میدن، مانتو هایی با راه راه های افقی شما رو چاق تر نشون میده پس مانتوهایی با خطوط عمودی انتخاب کنید و یا مانتویی رو انتخاب کنید که اصلا راه و خطی نداره.

مراقب باشید که پارچه هایی با نقش و نگار های درشت شما رو چاق تر نشون میده. در مورد جنس پارچه هم مانتو های استرچ یا پارچه کشی اصلا برای شما مناسب نیست، در مورد مدل هم مانتو هایی که کمر آنها کشیه، بزرگی سایز کمر و شکم رو بیشتر نشون میده.

مانتوهایی که دو طرفشون جیب های بزرگ دارن، قدشون خیلی کوتاست و یا دامن کلوش دارن رو دورشون خط بکشید. دنبال مانتو هایی باشید که ساسون کمر یا سینه دارن، که بتونید هیکلتون رو باریک تر نشون بدید، مانتوهایی که شکافهای پهلو و جانبی دارن، این مدلها علاوه بر شیک بودنشون، به راحتیتون تو حرکت کمک میکنه. مانتو هایی با دامنهای کلوش یا A شکل.

اگر شکم بزرگ دارید ;

به هر دلیلی، بارداری یا اضافه وزن دور مانتوهای کمردار و کمر کشی رو خط بکشید چون چینی که تو ناحیه کمر ایجاد میشه باعث میشه دور شکمتون بزرگتر از چیزی که هست نشون داده بشه. این یعنی هر مدل یا کار شدگی (چین، جیب، پلیسه و…) در ناحیه شکم و کمر باعث بزرگتر دیده شدن شکم شما میشه. پیشنهاد من به شما ماتوهای راسته است که هیچ برشی در جلو و عقب مانتو ندارد، چون از بالا تا پایین هیکل شما رو یکدست نشون میده. پیشنهاد من ، WRAP که یک مدل مانتوی جلوبازه به شماست که با خیال راحت میتونید بپوشید، تو این مدل دو طرف مانتو روی هم میاد و بعد با یک بند بسته میشه و کمک میکنه دور کمر باریکتر دیده بشه.

اگر سینه کوچیک دارید ;

مانتو های طرح دار(اما نه طرح های خیلی بزرگ یا خیلی کوچیک) و رنگ روشن با شلوارهای ساده و تک رنگ بپوشید. مانتو هایی بپوشید که تو قسمت سینه تزئینات داره، مدل هایی انتخاب کنید درست زیر سینه جمع میشه که این خود به خود باعث بزرگتر دیده شدن سینه میشه.

مانتو هایی با پارچه های بافت دار یا براق، دگمه، تزئینات، قلابدوزی و گلدوزی در ناحیه بالاتنه انتخاب های خوبی برای مانتو شماس.

اگر سینه بزرگ دارید ;

مانتو هایی که در دوطرف دکمه دارن و مانتوهای تنگ و برش خورده انتخاب مناسبی برای شما نیست ،چون با کششی که در اطراف سینه بوجود میاره باعث میشه که نگاه ها به سمت شما برگرده. پیشنهاد من به شما مانتوهایی با بالاتنه ساده و گشاده که باعث کوچیکتر دیده شدن سینه های شما میشه. مانتوهایی با دامن چین دار یا پلیسه دار، توجه رو از سینه ‌های شما دور می‌کند و شما متناسب دیده میشید.

از اکسسوری های جذاب، روسری های رنگی و طرح دار یا کیف و کفش های زیبا و جذاب استفاده کنید تا بیشتر به اونها توجه بشه.

و نهایتاً اگر شونه های پهنی دارید ;

باید مانتوهایی انتخاب کنید که عرض شونه هاتون رو کوچیکتر نشون بده، به همین خاطر نباید مانتو هایی که مدل برش مربعی روی شونه، اِپل، پف روی شانه یا آستین سر خود دارن بپوشید. مانتویی با کمربند ظریف ظریف بپوشید که یک ذره پف روی دامن ایجاد بکنه و بین شونه ها و پایین تنه یک تناسب ایجاد کنه. سارافون یا مانتوهایی که مدل آستینشون ساده است و بطور کلی پارچه های لخت و کشی از پیشنهادای من بحساب میان.

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here