گوچی ؛ برند لوکس ایتالیایی

0
1899
برند گوچی

اگر یه مقدار اهل دنیای مد و فشن باشید، قطعا اسم برند گوچی را شنیدید. برند لوکس و گرانقیمت ایتالیایی که در طی سالهای فعالیتش با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بوده. گوچی نماد تلاش و استقامته و در آخر منحصر به فردی رو به مخاطبش میده. تو این مقاله با هم مروری به تاریخچه این برند می‌کنیم.

گوچیو گوچی

تاریخچه برند گوچی

برند گوچی از اسم مالکش گرفته شده که شخصی به نام گوچیو گوچی بوده است. او در فلورانس ایتالیا به دنیا اومد و در سالهای نوجوانی به شهر پاریس و لندن سفر کرد و در اونجا به عنوان باربر هتل مشغول به کار شد. در طی همون سالها او علاقه خاصی به طراحی و تنوع چمدونهای مسافرا داشت تا اونجا که تصمیم گرفت نمونه اونها رو تولید کنه. او به شهر خودش برگشتو در فروشگاه کیف فروشی مشغول شد و تا حدود سن چهل سالگی که تصمیم گرفت خودش برندی را پایه‌گذاری کنه. او یه کارگاه تولید کیف چرمی راه اندازی کرد و هنرمندان به نام این رشترو استخدام کرد و از مرغوب‌ترین مواد اولیه برای تولیداتش استفاده کرد.

بوتیک قدیمی گوچی

شروع فعالیت حرفه‌ای

شروع کاره حرفه‌ای برند گوچی مصادف شد با جنگ جهانی و کمبود مواد اولیه. بحرانی که میتونست به شکست این برند ختم بشه ولی گوچیو استقامت کرد و خلاقیت را جایگزین ناامیدی کرد. او کرباس و بامبو را به عنوان مواد جایگزین در کیفهاش استفاده کرد. تا اونجا که کیف‌های زنونه با دسته بامبو همچنان هم یکی از طرحهای رایج در بین کیفهای زنانس که اولین بار توسط گوچی اجرا شده بود.  و یا کیفها و با دسته پارچه‌ای به رنگ قرمز و سبز که هنوز رنگ اصلی این برند هستن.

گوچیو ۴ فرزند پسر داشت که در سالهای بعد از افتتاح به کمک او آمدند و در رشد و جهانی کردن این برند تلاش فراوانی کردن. تا اونجا که در سال ۱۹۵۳ اولین فروشگاه  برند گوچی خارج از ایتالیا، در شهر نیویورک آمریکا افتتاح کردن . هفت روز بعد از این افتتاحیه، گوچیو در سن ۷۲ سالگی در گذشت.

نقش سلبریتیها در شهرت گوچی

سلبریتیهای مختلفی از برند گوچی استقبال کردن و به سمت فلورانس روانه شدن. یکی از مهمترین سلبریتیها که از کیف گوچی استفاده کرد و باعث شهرت این برند شد ژاکلین کندی همسر رییس جمهور وقت آمریکا جان اف کندی بود. این مدل از کیف گوچی در بین مردم به ژاکلینو معروف شد.

یکی دیگه از سلبریتیها که از محصولات برند گوچی استفاده کرد، پرنسس گریس همسر شاهزاده موناکو بود که برای او یک روسری گلدار طراحی شد و تا الان هم این گل در محصولات مختلف برند گوچی استفاده شده.

بحران‌های گوچی

سال ۱۹۸۳ یکی دیگه از بحرانهای گوچی بود. نوه او ماریتزیو مدیریت مجموعه را به عهده گرفت و به خاطر یک سری مشکلات مالی عمویش را به زندان انداخت و به علت بی‌کفایتی او ضرر زیادی را گوچی متحمل شد و در سال ۱۹۹۵ لو به قتل رسید که بعدها مشخض شد همسرش قاتلی را استخدام کرده بوده که او را به قتل برسانند.

در سال ۱۹۹۰ تام فورد به برند گوچی پیوست و خیلی سریع تونست تحولاتی ایجاد کنه. با با طراحی‌های بینظیرش جان تازه‌ای به گوچی داد. او میزان تولیدات انبوه گوچی را کم کزد و آنرا به سمت برندی لوکس و گرانقیمت برد.

این برند در سال ۱۹۹۵ بطور رسمی وارد بورس شد و هر سهام این شرکت ۲۲ دلار قیمت گذاری شد که اگر مردم میدونستن چه آینده درخشانی پیش روی این برنده قطعا اقدام به خرید سهام این کمپانی میکردند.

الکساندرا میشله

مدیر هنری کنونی گوچی الکساندرو میکله است که با روشهای نوین به موفقیت‌های گوچی کمک به سزایی کرده. برند گوچی توجه بسیاری به تبلیعات و فروش دیجیتالی داره و روابط دوستانه‌ای با بلاگرها و اینفلوئنسرهای اینستاگرام دارد.

 

 

همکاری گوچی و یونیسف

برند لوکس گوچی از سال ۲۰۰۵ فعالیت خیرخواهانه‌اش را با یونیسف آغاز کرد و هرساله مقداری از سودشو برای کمک به کودکان آفریقایی اختصاص میده.

گوچی دوستدار حیوانات و محیط زیست

برند گوچی از سال ۲۰۱۸ اعلام کرد دیگه به هیچ عنوان از خز حیوانات در محصولاتش استفاده نمیکنه و مطمین بود این تصمیم گیری تاثیر مهمی در صنعت مد میزاره و درست حدس میزد. از بعد او برندهای مختلفی اعلام کردن که دیگر از از پوست و خز حیوانات در محصولاتشون استفاده نمیکنن.

همینطور برند گوچی از نوعی پلاستیک در محصولاتش استفاده میکنه که از مواد کاغذیه و ۱۰۰ درصد قابل بازیافته.

به امید روزی که تمام دست اندرکاران صنعت مد دوستدار محیط زیست و حیوانات باشن و با تصویب قوانینی هدفمند برای این مهم تلاش کنن.

 

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here