چطور خانه‌ای دوستدار محیط‌ زیست داشته باشیم؟

1
2111
خانه ی دوستدار طبیعت

این روزها با افزایش مصرف‌گرایی انسانها، محیط زیست رو به نابودیست. انقدر این جمله رو شنیدیم که دیگه وجودمون نمیلرزه از این اینکه ما انسانها، خودمون داریم باعث نابودی منابع کره زمین میشیم. نمیترسیم از این که تا چند ساله دیگه حتی آب آشامیدنی هم نداریم. با بهره‌برداری غلط، چیزی از درختها و جنگلها باقی نزاشتیم. اگر شما جزو اون دسته از افرادی هستید که هنوز قلبتون میتپه برای داشتن فضای سبز، هوای پاک، آب و سوخت کافی، میتونید با ما در این مطلب همراه باشید. تا با رعایت یه سری کارای ساده تو خونمون بتونیم حداقل چاردیواری متعلق به خودمونو دوستدار محیط زیست کنیم.

 

استفاده از وسایل کم مصرف

همه وسایل الکتریکی نیاز به برق دارند، که برق هم برای تولید نیاز به آب ، زغال‌سنگ و یا سوخت فسیلی داره. ما تو کشوری داریم زندگی میکنیم که به شدت با بحران کم‌آبی روبه‌رو هستیم. یکی از روشهایی که میتونیم در خونمون رعایت کنیم تا دوستدار محیط زیست باشه، استفاده از وسایل الکتریکی کم مصرفه. مثلا موقع خرید وسایل الکتریکی حتما دقت کنیم که کم مصرف باشن. مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی، تلویزیون و یخچال و ….در هنگام استفاده از اینها سعی کنیم طوری تنظیم کنیم که در ساعات پرمصرف نباشه. برای لامپهای خانه از مدل کم مصرف آن استفاده کنیم. بصورت کلی با رعایت این موارد هم خواسمون به محیط زیست بوده و هم به جیبمون!

گرمایش خانه

گرمایش و سرمایش خانه از اون مواردی هستن که به شدت میتونن باعث اتلاف انرژی بشن. ولی کافیه با  سرویس کردن موتور‌خونه و تعویض پنجره و درهای معمولی با دوجداره، کمک فراوانی به محیط زیست بکنبم.و یا با گداشتن سنسور حضورسنج طوری نتطیم کنیم که در مدت زمانی که افراد در خونه نیستن وسایل گرمایش و سرمایش الکی کار نکنن و ۱ ساعت قبل از بازگشت افراد به خانه شروع به کار کنن.

صرفه جویی در مصرف آب

یکی دیگه از موارد خانه‌های دوستدار محیط زیست، مراقبت در مصرفه آبه. راههای ساده و کم‌هزینه‌ای وجود داره که میتونه تاثیر بسیاری تو میزان مصرف آب داشته باشه. مثلا با گداشتن سرشیرهای کم مصرف از میزان آب هدر رفته در هر بار مصرف کم میکنیم.و یا اگر بچه کوچک داریم که ممکنه ندونسه شیر آبو باز بزاره بهترین کار استفاده از شیرهای الکترونیکی است. دوش حمامو یادتون نره. دوشها کم مصرف به راحتی تو هر مغازه‌ای پیدا میشن و میتونن جایگزین دوشهای معمولی برای یک حمام به صرفه باشن. یکی دیگه از وسایلی که آب زیادی را هدر میده، سیفون سرویس بهداشتیه. سیفونهای قدیمی رو با سیفونهای دارای مخزن کوچکتر جایگزین کنید.

گیاهان آپارتمانی

مگه میشه دوستدار محیط‌ زیست باشیو تو خونت گل و گیاه نباشه؟ اصلا رنگ سبز گیاها بهترین آرامبخشه. برا همینه که وقتایی که دلو به طبیعت میزنیم، حال سبکی داریم. یکی از بهترین انتخابا، گیاهای تصفیه کننده هوا برای آپارتمان هستن. گیاهایی که هم فضای خونتونو دوست داشتنی‌تر میکنن هم باعث پاکسازی هوا از آلودگی میشن. پوتوس یکی از راحت‌ترین گیاها برای نگهداریه و علاوه بر این برای تصفیه‌ی هوا بهترین انتخابه.

جداسازی زباله‌های خشک و تر

با افزایش جمعیت، حجم عظیمی از زباله تولید میشه که باعث آلوده شدن محیط زیست میشه. مخصوصا زباله‌های پلاستیکی که سالیان طولانی زمان میبره تا تجزیه بشه. ولی ما میتونیم با جداسازی زباله خشک و تر از هم کمک به سزایی در فرآبند تفکیک زباله بکنیم. مثلا زباله کاغذی وقتی در کنار زباله تر قرار میگیرن دیگه قابلیت بازیافت ندارن ولی با جداسازی اونها این امکان رو بوجود میاریم که دوباره بازیافت و قابل استفاده بشن. و یا زباله پلاستیکی که وقتی با زباله تر آمیخته نباشه امکان جداسازیش فراهم میشه و با بقیه زباله سر از ناکجا آباد در نمیاره.

همه اینها راههای بسیار راحتی هستن که میتونیم از خونه خودمون شروع کنیم و با فرهنگ‌سازی به مرور زمان نقش به سزایی در محافظت از محیط زیست داشته باشیم و خانه‌ای دوستدار محیط زیست داشته باشیم.

۱ کامنت

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here