همه چیز در مورد زندگی مینیمال

0
2963
زندگی شاد مینیمال

وقتی از حرف از زندگی مینیمال میشه، شمارو یاده چی مینداره؟ یاده مرتاضای هندی می‌افتید یا اتاقهای ۳متری ژاپنی‌‌ها؟ به این فکر میکنید که باید همه وسایل خونتونو دور بنداریدو یه فرش پهن کنید وسط خونه و یه تشک برای خواب نگه دارید؟ ما تو این مطلب میخوایم با مفهوم زندگی مینیمال و هدف از انتخاب این سبک، را توضیح بدیم.

تعریف زندگی مینیمال

تعریف کلی زندگی مینیمال یعنی سادگی، کاربردی و دور از بهم ریختگی و آشفتگی. تو این سیک، تلاش میکنیم هرچی چیز بی‌فایده و ناکارامدی که اطرافمون هست و دور بندازیم و تمرین کنیم تا با حداقل‌ها زندگی کنیم. هدف از این کار فقط صرفه‌جویی در استفاده از منابغ نیست بلکه میخوابم آرامش بیشتریو به خودمون هدیه بدیم. اگر تا امروز یه زندگی مرفهی داشتید و هر چی خواستیدو بدون معطلی میخریدید، باید بگیم پا تو مسیر سختی دارید میزارید. ولی به امتحانش می‌ارزه.

 

۱- مشخص کردن هدف

قرار نیست زندگی مینیمال فقط درباره وسایل باشه، میتونه مدل فکری‌مون هم شامل بشه. برای خودتون مشخص کنید هدفتون چیه تو زندگی. درس میخونید و یا کار میکنید که به چی برسید؟ خیلی شفاف اونو روی کاغذ بنویسید. موانغ سر راهتونم بنویسید. و در کنارش تواناییهاتونو. اگر تا الان به‌خاطر یه سری کمبود‌ها، بیخیال هدفتون شده بودیدو گداشته بودید خاک بخوره وقتشه یه به خودتون یه تکونی بدید. اینجاس که باید با کمترین امکانات بتونید شروع کنید. ایده‌آل گرایی خیلی خوبه ولی اینجا برای شروع کار نمیکنه. پس ببنید چیا دارید و با حداقلها استارت بزنید.

۲- ترک عادتهای غلط

دنیای امروز همه جا فقط تبلیغ و فرهنگ‌سازی مصرف‌گراییه. فقط کافیه یه دور تو فضای مجازی بزنیم، همه جا داره تبلیغ میشه که کالاهای منتوع‌تری بخریم. یکی از اصلهای مهم زندگی مینیمال، شناخت نیازهای ضروریمونه. برای شروع خیلی جاها باید پا رو دلمون بزاریمو حتی اگر کالایی خیلی به چشممون اومد، بتونیم ازش بگذریم. تو هر خریدی با خودمون مرور کنیم که واقعا ضروری هست یا نه؟

۳- خوشی با حداقل‌ها

بین دوستان و آشناهاتون قطعا دیدی افرادیو که چون نمیتونن تفریحات لاکچری داشته باشن، کلا بیخیال خوش‌گذرونیای کوچیک شدن و یا افرادی که بی‌حساب و کتاب هزینه میکنن که خوش بگدرونن. فرقی نمیکنه شما جز کدوم دسته‌اید. تفریح و شادی برا هر کسی لازمو ضروریه، ولی معقولش. طبق زندگی مینیمال، شما میتونید برنامه‌ریزی کنید که با صرفه کمترین هزینه شاد باشید. اگر اهل سینما و تئاترید و اصلا راه نداره یه آخر هفته فیلم تاره نبینید، راه جدید انتخاب کنید. مثلا تصمیم بگیرید در ماه ۲ بار بابت این موضوع هزینه کنید. یا روزهای شامل تخفیف‌دار رو برای تفریح انتخاب کنید. و یا اگر اهل رستوران و دورهمی‌های دوستانه تو کافه هستید، وقت اون رسیده که قرارهای هر روزتون رو محدود کنید. اینطوری آخر ماه متوجه میشید جه مقدار پول تونستین پس‌انداز کنید، و همین میتونه از استرس شما کم کنه و براتون آرامش‌خیال به همراه بیاره.

۴- چیدمان خانه، به سبک زندگی مینیمال

تلاش برای رسیدن به سبک زندگی مینیمال ممکنه شما رو به سمت داشتن خونه‌ای کوچک‌تر یا ساده‌تر سوق بده. این مرحله‌ی خیلی بزرگیه. اگر مطمئن نیستید که چی می‌خواهید، اول سفر کنید و در طول سفر تو خونه‌هایی که به نظر براتون خوبه بمونید تا بتونید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

۵- سر و سامان دادن به کمدهای خونه

یکی از مهمترین قسمتهای زندگی مینیمال، رهایی از وابستگیهای مادی که برای خیلیامون رهایی ازش اصلا کار آسونی نیست. دست به کار بشید. سری به کمد لباسهاتون بزنید. شما هم از اون دسته افرادید که بیشتر فضای کمدتونو لباسهایی احاطه کردن که سالهاس اصلا نه میپوشیدشون نه نگاهشون میکنید ولی چون دوسشون دارید، ازشون دل نمیکنید؟ بهترین کار خارج کردن این لباسها از کمده. نگاه کنید لباسهایی که در طول ۴ فصل گذشته پوشیدی کدوما بوده. اینا لباسهایی هستن که برا شما کاربردی بودن و ازشون اسفاده کردید. لباسهای قدیمی رو داخل جعبه‌ای بذارید و کمدتونو خلوت کنید. ۳ ماه دیگه اونها رو نگه دارید. اگر استفاده شد که هیچی اگر نه یا به عنوان جنس دسته دوم به فروش برسونیدشون و یا به خیریه بدید.

این موضوع برای کمدهای دیگه با وسایل مختلف هم صدق میکنه. از ظرف و ظروف آشپزخونه گرفته تا انواع وسایل الکتریکی. هر چی تو خونس رو میتونید به این روش پاکسازی کنید. اطرافتونو خلوت کنید تا آرامش بیشتری داشته باشید. وقتی وسایل و خرده ریز کمتری باشه، فکر و خیال تمیز کردنشون هم از ذهنتون برداشته میشه و وقت بیشتری دارید تا به کارایی که دوست دارید، برسید.از این به بعد هم در خریداتون دقت کنید که کالاهایی رو انتحاب کنید که از کیفیت بالایی برخودار باشن تا مدت زمان بیشتری بتونید ازشون استفاده کنید.

در آخر باید بگیم که همه اینا نمونه‌هایی بودن برای داشتن یک زندگی مینیمال. هدف اصلی اینه که با حداقل امکانات راحتر زندگی کنیم، دغدغه کمتری داشته باشیم، استرس و فکر و خیال کمتر و در نتیجه آرامش و شادی بیشتر.

 

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here