طراحی لباس با الهام از گل‌های طبیعی در صنعت فشن

0
2767

در فصل زیبای بهارو هوای گرم تابستان، گل‌های زیبا در رنگ های خارق العاده را می‌توانید همه‌جا ببینید حتی در زمینه‌ی فشن، مد و طراحی لباس‌!
بسیاری از افراد گل‌های شاخه بریده را برای طراحی روی لباس برای ایونت های خاص و یا مراسم عروسی سفارش می دهند، و ما تصمیم گرفتیم اطلاعاتی در رابطه طراحی لباس با گلهای طبیعی را در اختیار شما بگذاریم.

بعد از این‌که برخی از طراحان مشهور لباس دنیا، لباس‌های گل‌دار را به مجموعه‌های خودشان اضافه‌کردند و کت واک ها در سالن های فشن آنها را بر تن کردند، استفاده از این طرح‌ها در زندگی روزمره همه‌گیر شد. طرح‌های متنوعی مثل گل‌های بزرگ و کوچک چاپی تا طرح‌های سه‌بعدی به کارگرفته‌ شدند و استفاده از گل‌ها در دیگر وسایل مانند کیف و کفش هم محبوبیت پیدا کرد. گلها فشن شوهایی با لباس هایی با گلهای کاملا طبیعی هم در برخی کشورها برگزار می شود.

مطلب پیشنهادی: بهترین روش چیدمان گل و گیاه آپارتمانی در خانه

در فشن شوهای فرانسه و آمریکا در بهار و تابستان امسال (۲۰۱۹) هم طرح‌های زیادی از لباس‌های مردانه به صورت گل گلی بود و  طراح‌‌ آن‌ها ظرافت گل‌ها را با طرح ارتشی ترکیب کرده‌ بود که تضاد جالبی را به نمایش گذاشته بود. تضاد گلهای زیبا با لباس رسمی نظامی ها!

همان‌طور که در تصاویر می‌بینید، گل‌های رنگ روشن با رنگ تیره‌ی پشت‌زمینه طراحی‌شده‌اند و بلوزها طرح برگ‌های سرخس‌دارند. در واقع این طرح‌ها مفهوم لطافت و استقامت را به طور هم‌زمان دارند. آقای نوتِن، طراح این لباس‌ها، می‌گوید:‌ می‌خواستم به زمانی برگردم که مردها هم لباس گل‌گلی می‌پوشیدند! این‌که طرح‌های به اصطلاح مردانه را به چالش بکشیم، خود مساله‌ای هیجان‌ انگیز است.

در حالی که استفاده از گل‌ و گیاه برای طراحی لباس‌های مردانه کمی دور از انتظار است. نوتن توانسته طرح‌های ویژه‌ای از گیاهان را در کنار خطوط لباس‌های ارتشی خلق کند که یادآور طرح‌های تزیینی مربوط به دوره‌ی پیش از انقلاب صنعتی است. البته نوتن توانسته گل‌ها را دوباره به شکلی جدیدتر و با اسکن دیجیتالی و عکس‌های چاپی به صحنه‌ی مد و فشن برگرداند.

او تنها کسی نیست که توجه عموم را به استفاده از گل‌ها در طراحی لباس جلب ‌کرده است. رابی هانی هم یکی دیگر از طراحانی است که به اضافه‌ کردن گل‌ها در برندهای پوشاک معروف است. این طراح برای برندهای وست وود، کریستین دیور و والنتینو طرح‌های گل‌گلی بسیاری طراحی‌ کرده‌ است.

او می‌گوید: من همیشه به گل‌ها علاقه‌ي زیادی داشتم و در گذشته به گل آرایی در گل فروشی مشغول بوده ام. اما سپس شغلی را انتخاب کردم که ربطی به گل‌ و گیاه نداشت (طراحی لباس). اما به زودی متوجه‌ شدم که رابطه‌ی نزدیکی بین گل‌ها و فشن وجود دارد و حالا عاشق همین رابطه‌ی زیبا هستم.

او می‌گوید بسیارهیجان‌زده است که امروزه طرح‌های گل و گیاه را در عرصه‌ی مد و مخصوصا در طراحی لباس آقایان می‌بیند.

در آمریکا هم موسساتی هستند که به طرح‌های گل و گیاه در فشن بسیار علاقه‌مندند و در این زمینه فعالیت دارند، مثلا موزه‌ی هنرهای معاصر، پنجمین شوی لباس با گل و گیاه را برگزار کرد که برترین هنرمندان و دیزاینرهای گل، طرح‌های لباسی را که تماما از گل و گیاه بود، به نمایش گذاشتند. هم‌چنین قرار است در جشن دوسالانه‌ی ویلاتراس، طرح‌های دانشجویان که از گل رز، هیدرانسیا(ادریسی) و گل‌های دیگر در باغ رنسانس تراس الهام‌ گرفته‌‌اند، به نمایش دربیاید.

به گفته‌ی مدیر ویلاتراس، در این جشن، کارهای ۹ طراح برتر به نمایش درخواهد‌آمد که هرکدام لباسی با یکی از گل‌های باغ طراحی کرده‌اند و به طرح برتر نیز جایزه‌ای داده‌خواهد شد. تمامی طرح‌ها هم در همان جشن به حراج گذاشته‌می‌شوند و هزینه‌ی آن صرف نگه‌داری از باغ می‌شود.

طرح‌های الهام‌ گرفته از گل و گیاه به دلیل انرژی و نشاطی که گل‌ها با خود دارند، برای فصل بهار و تابستان بسیار مناسبند. هرچه طراحان بیش‌تری به استفاده از گل و گیاه در صنعت مد روی بیاورند، بیش‌تر مشخص‌ می‌شود که این طرح‌ها در لباس‌ها چقدر کاربردی و مناسب هستند و می‌توانند مدت زیادی در صنعت فشن باقی بمانند.

منبع: طراحی لباس با گل های طبیعی

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here