ورساچه ؛ برند لوکس ایتالیایی

0
2568

برند ایتالیایی ورساچه در سال ۱۹۷۸ شروع به کار کرده  و از ابتدا به عنوان برندی لوکس شناخته شده . این برند توسط جیانی ورساچه پایه گذاری شد.اون با خلق طرحهای نوین و تغییر ترندهای قدیمی به سرعت طرفداران بسیاری را جذب کرد. او در سال ۱۹۹۷ توسط قاتل زنجیره‌ای اندرو کنن به دلیلی نامشخص، روبروی عمارتش کشته شد. بعد از این جریان خواهر او “دوناتلا ورساچه” سمت مدیر هنری این برند را پذیرفت و تا امروز که بیش از ۲۰ سال از مرگ جیانی میگذره این برند همچنان یکی از بهترینهای صنعت مد به حساب میاد.

جیانی ورساچه

نگاهی کوتاه به زندگی جیانی ورساچه

جیانی ورساچه در سال ۱۹۴۶ در ایتالیا به دنیا اومد. مادر او خیاط بود و این موضوع باعث شد تا او از کودکی در کارگاه مادرش با طراحی و دوخت لباس آشنا بشه. او در سن ۲۶ سالگی به میلان مهاجرت کرد و اونجا برندشو با نام خودش یعنی  “ورساچه” راه‌اندازی کرد. میشه گفت او یکی از طراحای مستقلی بوده که از صفر تا صد کارهای کمپانی رو خودش انجام میداده، از طراحی محصولات گرفته تا خرده‌فروشی و بازاریابی. البته خواهر و برادرش هم به میلان اومدن تا در کارهای کمپانی به او کمک کنن. جیانی در سال ۱۹۸۲ با آنتونی دآمیکو، مدل اون دوره، ملاقات کرد و این روابط تا قبل از مرگ جیانی ادامه داشت.

جیانی در سال پایانی عمرش به سرطان گوش که بسیار نادر است مبتلا شد ولی توانست این بیماریو شکست بده و در طول مریضی و درمان، آنتونی طراحیهای ورساچه را اجام میداد.

جیانی و برند ورساچه

اوایل همه فکر میکردن، برند ورساچه به خاطر طرحهای عجیب و نوآورانش نتونه جایی توی صنعت مد پیدا کنه ولی طولی نکشید که او به یکی از معروفترین برندها تبدیل شد. جیانی به خاطر دوستی که با بیشتر سلبریتیها و افراد مشهور داشت تونست خیلی زود به شهرت برسه. ورساچه تنها برندی بود که چهره‌های ران وی اش با تبلیعاتش یکسان بودن. او برای افراد معروفی طراحی کرده از جمله اونها میشه به التون جان و مایکل جکسون اشاره کرد. علاوه براین، جیانی این افتخار را داشت که برای پرنسس والز و پرنسس موناکو نیز طراحی کند.

آیکونیک‌ترین لباس تاریخ، لباسیه که جیانی برای الیزابت هرلی در فرش قرمز سال ۱۹۹۴ طراحی کرده و همین لباس باعث شهرت هرلی شد.او طراحی لباس بسیاری از فیلمها و تئاترها رو هم در کنار طراحی‌های شخصیش انجام داده.

جیانی ورساچه در سال ۱۹۹۷ توسط قاتل زنجیره‌ای اندرو کنن روبروی خانه‌اش در میامی کشته شد. هنوز هم دلیلی برای این قتل از طرف پلیس گزارش نشده.

دوناتلا ورساچه

ورساچه بعد از جیانی

بعد از جیانی، برادر او به عنوان مدیر عامل و خواهرش دوناتلا ورساچه به عنوان مدیر هنری این برند، مشغول به کار شدن. همچنین، چیانی در طول مدت بیماریش وصیت‌نامه‌ای تنظیم کرد که ۵۰ درصد از سهام کمپانی را به خواهرزاده‌اش الگرا ورساچه واگذار کرد. در سال ۲۰۱۸ برند مایکل کورس کل سهام برند ورساچه را به ارزش ۲٫۱۲ میلیارد دلار خریداری کرد ولی مدیریت این برند هنوز به عهده دوناتلا ورساچس.

لگوی برند ورساچه

لگوی ماندگار برند ورساچه هم داستان جالبی داره. لگوی برند، سر یکی از الهه‌های یونان باستان به نام مدوسا. جیانی در دوران کودکی، موقع بازی در خرابه‌های روم این تصویرو روی کف یه ساختمون دیده  و همیشه تو ذهنش مونده بود . همین دلیل انتخاب او برای لگوی برندش بود. مدوسا الهه‌ ایست که همه‌رو عاشق میکنه و کسی نمیتونه از این عشق دست بکشه. در حقیقت این باور جیانی به تولیداتش بود که همه رو عاشق و شیفته خودشون میکنن و کسی نمیتونه از اونا دل بکنه.

ورساچه، دوستدار حقوق حیوانات

لباسهای پوست و خز طبیعی ورساچه بین علاقه‌مندان به لباسهای لوکس و گرانقیمت بسیار طرفدار داره. ولی این برند در یک تصمیم ارزشمند، از سود کلان خودش دست کشید و در سال ۲۰۱۸ بطور رسمی اعلام کرد که دیگر به هیچ عنوان در محصولاتش از پوست و خز حیوانات استفاده نمیکنه و به لیست برندهای طرفدار حقوق حیوانات پیوست.

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here