وگنیسم، سبک زندگی خوب یا بد؟

1
1326

هر بار که ما خرید می‌کنیم و یا از رستوران غذا سفارش می‌دیم، می‌تونیم با انتخاب مناسب به فکر زندگی حیوون‎ها باشیم. هر دفعه‌ای که به جای سفارش غذای گوشتی، غذای وگان سفارش می‌دیم کمک بزرگی در حمایت از حیوون‌ها انجام دادیم. این روزا با افزایش آگاهی افراد وگنیسم رو به رشده. و تهیه محصولات وگان راحت‌تر از هر زمان دیگه‌ایه.

حیوانات:

حمایت از حیوانات و عدم بهره‌کشی از اون‌ها تنها دلیلی نیست که افراد به سبک زندگی وگان روی میارن. اما برای خیلی از افراد این دلیل اساسیه که اون‌ها رو متقاعد می‌کنه تا وگان بمونن. برقراری ارتباط احساسی با حیوون‌ها، مخصوصا برای افرادی که تو خونه از حیوونی نگهداری می‌کنن، بخشی از این تصمیم گیریه. بعضی افراد معتقد هستن که تموم جانورها حق زندگی و آزادی دارن. پس مشخصا خودداری از استفاده از محصولات حیوانی قدمی تو این راه به حساب میاد.

سلامتی انسان:

رژیم غذایی اصولی وگان شامل تمام مواد غذایی می‌شه که بدن برای ادامه حیات بهشون نیاز داره. طبق بررسی‌هایی که انجام شده این رژیم برای تمام سنین مناسبه. بعضی از این مطالعات ارتباط این رژیم غذایی رو با فشار خون  و کلسترول پایین نشون دادن. از فواید دیگه وگانیسم کاهش بیماری‌های قلبی، دیابت نوع دو و بعضی سرطان‌هاست.

تصمیم به وگان شدن شروع خوبیه تا در مورد آشپزی و مواد غذایی بیش‌تر بدونیم و رژیم غذاییمون رو بهبود ببخشیم. اگر بنا باشه تمام مواد غذایی مورد نیازتون رو از این طریق به دست بیارید، بیش‌تر به سمت دانه‌ها، غلات، سبزیجات، میوه می‌رید که غنی از ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستن.

محیط زیست:

تقریبا همه از روش‌هایی که به پاک موندن محیط زیست کمک می‌کنن، آگاه هستیم. ساده‌ترین اون‌ها شامل جدا کردن زباله‌های خشک از تر می‌شه. اما آیا می‌دونستین یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش تاثیر مخرب روی محیط زیست، اجتناب از محصولات حیوانیه؟

چرا گوشت و محصولات لبنی برای محیط زیست انقدر بد هستند؟

تولید گوشت و محصولات حیوانی متحمل هزینه‎ی خیلی زیادیه. از غذا و آبی که برای دام مصرف می‌شه گرفته تا حمل و نقل و پروسه‌ای که برای بسته‌بندی محصولات نیازه. مقادیر خیلی زیادی از غلات تو پروسه تولید گوشت مصرف می‌شه. فقط در برزیل مقداری برابر با ۵٫۶ میلیون هکتار زمین برای رشد سویای مورد نیاز دام مورد استفاده قرار می‌گیره. مقدار بسیار کم‌تری از همین غلات برای تغذیه افراد تو رژیم غذایی وگان کافیه. وگان شدن از موثرترین، آسان‌ترین و لذت‌بخش ترین روش‌هایی که به وسیله اون تاثیر مخرب انسان روی کره زمین کاهش پیدا می‌کنه.

چرا وجترین شدن کافی نیست؟

آسیب‌هایی که از طریق صنعت لبنیات و تخم‌مرغ به حیوانات وارد می‌شه، کم‌تر شناخته شده است. توی دامداری‌هایی که به هدف تولید لبنیات هستن، گوساله‌های ماده رو به دلیل اینکه براشون منفعتی نداره می‌کشن. به علاوه گاوهای پیری که تولید شیرشون کاهش پیدا می‌کنه هم به همین سرنوشت مبتلا می‌شن. به طور مشابه، تو صنعت تخم‌مرغ، جوجه‌های نر رو تنها وقتی یک روز دارن، می‌کشن.

گوشت اتیکال، واقعیت یا تبلیغات؟

باور به اینکه گوشتی از طریق اخلاقی برای پخت غذا در دسترسمون قرار بگیره، وسوه انگیزه. اینکه باور کنیم که اون حیوون، زندگی خوب و شادی داشته و و متحمل هیچ درد و ترسی نشده. اما حقیقت امر اینه که تموم جانورها از مرگ می‌ترسن، درست مثل ما انسان‌ها. و هرچقدر هم که در دوران زندگی باهاشون خوب رفتار شده باشه، همه تجربه ترس از مرگ رو وقتی به کشتارگاه منتقل می‌شن، دارن.

مشکل رژیم غذایی وگان چیه؟

مشکلی که ممکنه برای افراد وگان به وجود بیاد کمبود یه سری از ویتامین‌ها و املاحه که برای سلامت بدن ضروری هستن. این مواد شامل ویتامین B12، D و K، امگا ۳ هست. بنابراین باید همیشه تحت کنترل باشن و این مواد رو از طریق مکمل‌ها دریافت کنن.

 

 

 

۱ کامنت

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here