کالکشن بازیافتی برند Everlane Debuts

1
2056

تا حالا شده یک هفته به میزان مواد پلاستیکی که به صورت روزمره در زندگیتون مصرف می‌کنید، دقت کنید؟ متاسفانه هرچی اطرافمان میبینیم به پلاستیک ربط پیدا میکنن.بیشتر مواد خوراکی، در بسته‌بندی پلاستیکی عرضه میشن. از مواد لبنی گرفته تا روغن و تمام حبوبات و مواد آرایشی و بهداشتی و خانواده بزرگ و متنوع مواد شوینده‌. فقظ کافیه این بار که به خرید رفتید کمی بیشتر به حجم مواد پلاستیکی که به مرور به جزء جداناپذیر خانواده‌ها  و معضل محیط زیست تبدیل شده‌ن دقت کنید.  بعد از اینکه با این حجم گسترده روبه‌رو شدین، موقع اون رسیده که تصور کنید این پلاستیک‌ها چه سرنوشتی دارن و به کجا روونه میشون؟ 

بطور میانگین حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ سال زمان لازمه تا مواد پلاستیکی در طبیعت تجزیه بشن و در مقایسه با حجم تولید و مصرف، فقط میشه نتیجه گرفت که اگر تصمیم به تغییر در عادات مصرفمون نکنیم، تو سالهای آینده چیزی به اسم محیط زیست وجود نخواهد داشت. کافیست باور کنیم هر یک نفر هم میتونه تقش به سزایی در حفظ و مراقبت از منابع کره زمین داشته باشه و فقط منتظر نشینیم تا مسئولین کاری کنن.

صنعت مد؛ آلوده کننده محیط‌ زیست

دومین صنعت آلوده کننده‌ی محیط زیست صنعت مد و فشنه. صنعتی که در تولید پوشاک متنوع به بسیاری از چرخه‌های محیط زیست آسیب جدی وارد میکنه.  و بسیاری از منابع زمین در رونده فراهم کردن نیازهای این صنعت بیهوده از دست میره و یا  در تولید پارچه و پاکسازی آن ، مواد سمی و خطرناکی وارد آبها میشه و سوخت استفاده شده کارخانه‌ها، باعث آلودگی هوا میشه.

همه اینها فقط برای تولیده. به علت رواج فست فشن ، تنوع و تولید پوشاک بسیار افزایش داشته و باعث شده سالیانه حجم بسیار زیادی از پوشاک وارد چرخه بازیافت بشه. وقت اون رسیده کمی فراتر از چهاردیواری که توش زندگی میکنیم فکر کنیم، به اینکه عواقب رفتارامون فقط به آدمایی که تو اون چاردیواری زندگی میکنن تاثیر نمیذاره . باور کنیم که همه ما، تک تک این آدمهایی که تو کره زمین دارن زندگی میکنن مثل حلقه‌های زنجیر بهم متصلن. تصمیم‌هایی گرفته میشه و مدلهایی که اجرا میشه رو کل حالت یک زنجیر تاثیر داره.

برند اورلین دیبوتس دوستدار محیط‌ زیست

این میان که همه کمپانی‌های بزرگ فقظ به دنبال راهی برای سود بیشتر هستند، بعضی از برندها و شرکتها، کلی سرمایه صرف میکنن که ببینن چی کار کنن که هم سود خوبی ببرن و هم باری رو دوش طبیعت اضافه نکنن. یکی از این برندهای صنعت مد،”اورلین دیبوتس” هست که یه برند آمریکاییه و از سال ۲۰۱۰ شروع به فعالیت کرده. کارشناسای این کمپانی مدتهاس نگران تاثیرات منفی هستند که بشر داره روی کره زمین میذاره.

اونها تمرکز خودشونو روی پلاستیکهایی که در طبیعت رها شده‌اند گذاشتن. پلاستیکهایی که بوسیله انسان تا اعماق اقیانوسها رفتن و باعث مرگ بسیاری از حیوانات اقیانوس و دریا شده‌اند. و یا در جنگلها توسط انسانها رها شدن.  این کمپانی در مصاحبه‌ای که اخیرا داشته است اعلام کرد که تصمیم داره تا سال ۲۰۲۱ به طور کلی پلاستیک خام را از زنجیره مواد اولیه کارخانه حذف کند. و آنها تاکید کردن تمامی برندها باید این موضوع را در کار خود بگنجونن و اگر نخوان رعایت کنن قطعا حامی محیط زیست نیستن.

اورلین دیبوتس در کالکشن جدیدش که اسمش رو ” رینیو کالکشن” گذاشته، از بطری‌های قابل بازیافت پلاستیکی برای تولید انواع  لباسهاش استفاده کرده و این کالکشن الان در فروشگاه‌ آنلاین و فروشگاههای این برند به فروش میرسه. اورلین در “رینیو کالکشن” که شامل کتهای بادی و پشمی و سوییت‌شرتهای زنانه و مردانه‌ست، از ۳ میلیون بطری پلاستیکی قابل بازیافت استفاده کردن. این کالکشن ادامه داره و قراره محصولات بیشتر و متنوع‌تری رو تولید کنه و طبق برنامش، در ۵ سال آینده از ۱۰۰ میلیون بطری پلاستیکی قابل بازیافت در محصولاتش استفاده کنه. حدود قیمت این محصولات از ۵۵دلار برای کتهای پشمی و ۱۷۵دلار برای اورکتهای بادی درنظر گرفته شده.

رینیو کالکشن اورلین ادامه دارد

به گفته کمپانی این تازه شروع راه نیوکالکشنه و قرار نیست فقط به استفاده از پلاستیک در تولیداتشون محدود بشه. اونها در سال پیش تصمیم گرفتن در کنار اینکه محصولات بازیافتی رو با تکنولوژی جدید در پوشاک استفاده کنن، تلاش کنن تا سهمی هم در ایجاد کمتر زباله‎‌های پلاستیکی داشته باشن. به همین خاطر اونها خواسن تا در تمامی فروشگاهها و دفاتر مرتبطشون، تا جایی که میشه از پلاستیک کمتری استفاده بشه و کمتر زباله‌ی پلاستیکی تولید بشه.

اونها در این سال  اعلام کردن تونستن ۵۰% مصرف پلاستیکشونو کمتر کنن و تلاش میکنن تا سال آینده آن را به ۱۰۰ درصد برسونن. از دیگر حرکت‌های این کمپانی حدف پلاستیک خام و جایگزین کردن پلاستیک قابل بازیافت برای بسته‌بندی محصولات و ارسال آنها است. آنها در هدف کمپانی این موضوع را نیز مطرح کردند که تا سال ۲۰۲۱، پلاستیک خام از تمامی محصولات از جمله کفشها و اکسسوار و بسته‌بندی حذف خواهد شد و مواد قابل بازیافت جایگرین آن میشه.

برای اولین بار این برند، تولید کالکشن جدید شلوارهای جین‌اش را به کمپانی ساتیکس سپرد . ساتیکس کمپانی است که در تولید محصولاتش ۹۸ درصد از آبی که مصرف میشه رو دوباره به چرخه بازمیگردونه، و همینطور از انرژی جایگزین در تولید محصولاتش استفاده میکنه. انرژی جایگرین، انرژی‌ایه که  برای تولید اون از سوخت فسیلی استفاده نمیشه و به طبیعت آسیب نمیرسونه. یکی دیکه از تولیدات جالب کمپانی ساتیکس، آجرهای ساختمانی که از پسماند زباله‌ها تولید میشه و بسیار مقرون به صرفه‌اس و البته برای طبیعت مفید! و در ماه آگوست این کمپانی اعلام کرد  که در روند تولید ابریشم پاک هم از همین روند استفاده کرده و آب و انرژی استفاده شده در کل فرآیند تولید نیز بازگشت‌پذیر هستند.

خواهشا حواسمون به طبیعت باشه

اگز شما هم مثل نویسنده این مطلب خوشحال شدید از اینکه در این وضعیت اسف‌باری که پیش‌روی طبیعت و محیط زیسته و انسانها بی ‌رحمانه باهاش رفتار میکنن، شرکت‌ها و سازمانهایی هستن که تلاش میکنن تا با بهره‌مندی از تکنولوژی و تجقیقات راهی پیدا کنند تا این آسیبها رو کمتر کنن و درمانی باشن برای زخمهای بوجود اومده، باید به فکر تغییر سبک زندگیمون باشیم. از خودمون شروع کنیم. از عادات غلطمون. تا جایی که میتونیم نقش پلاستیک را کمرنگ کنیم در زندگیمون. شعار نه به پلاستیک را واقعا اجرا کنیم. به این فکر کنید که شما الگوی فرزندانتونید که نسل آینده زمین هستند. زمین را با تمام منابعش دوست داشته باشیم و برای حفظ اون تلاش کنیم.

۱ کامنت

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here