۳ دلیل برای خرید لباس دست دوم

گوگل + پینستر لینکدین Tumblr +

ایده‌ی این‌که بیایم بگیم لباس دست دوم بخریم برای کسایی که تا حالا اصلا لباس دست دوم نخریدن و باهاش نا‌آشنان می‌تونه یه چالش باشه. این افراد به دلایل مختلفی ممکنه تا الان با این موضوع آشنا نشده باشن یا درک درستی از این مسئله نداشته باشن، مثلا شاید تا حالا کسی از دور و برشون نبوده که درباره‌ی لباس‌ دست دوم صحبت کرده باشه یا این‌که فقط با تاناکورا آشنایی دارن و ذهنیت بدی نسبت بهش دارن. شاید درباره‌ی لباس دست دوم داستان‌های خوبی نشنیده باشن یا این‌که دل‌شون می‌خواد که پولشون رو خرج یک لباس نو کنن یا شاید هم اصلا اهمیت نمی‌دن و براشون فرقی نمی‌کنه.

خوب من کاملا درک می‌کنم ولی می‌تونم براتون یه سری حقایقی رو بگم که چجوری فست فشن‌ها (که توی این مقاله درموردشون صحبت کردیم) یکی از مخرب‌ترین و آلوده کننده‌ترین صنعت‌ها در دنیاست. اما مشکل اینه که این مخرب بودن فست فشن‌ها برای خیلی قابل لمس نیست و تصور درستی ازش ندارن.

با توجه به این‌که فشن همش داره می‌گه که ظاهر خوب و درستی داشته باشیم پس آدم‌ها دلشون می‌خواد که همیشه بهترین باشن و روی مد عمل کنن، طوری که هم دیده و هم تحسین بشن. حالا چرا باید خریدن لباس دست دوم و بخشیدن لباس‌ها و خریدن وسایل دست دوم برای آدم‌ها مهم باشه؟ سوال مهم اینه که آیا بهترین راه برای مقابله با ضایعات لباس و فشن، خریدن لباس دست دوم یا بخشیدن لباس به نیازمندهاست؟

خب من که صد در صد می‌گم آره، چون بخشیدن لباس ها بهترین راه برای مقابله با ضایعات فشنه. اصلا بذار برات مسئله رو باز کنم و با سه تا دلیلی که برات میارم شاید قانع شدی که چرا این راه بهترین کاره برای این مسئله.

لباس دست دوم، هزینه‌هات رو کاهش می‌ده.

با خرید لباس دست دوم به جای این‌که کلی پول بدی، می‌تونی اون لباس رو خیلی ارزون‌تر بخری، تقریبا تا نصف قیمت نوی اون لباس. خیلی از اوقات پیش میاد که لباس‌ها بعد از مدتی دل صاحبشون رو بزنه یا این‌که دیگه اندازه‌شون نشه، برای همین یا اون لباس رو می‌بخشن یا اون‌ رو توی جاهایی مثل وینک می‌فروشن. حتی خیلی از اوقات این لباس‌ها از برندهای مختلف و گرون قیمتن، برندهایی که برای خریدشون باید کلی پول خرج کنین تا بتونین اون لباس رو ازش بخرین. همین طور چون این لباس‌های دست دوم مربوط به زمان‌های مختلف افراده، بعضی اوقات می‌تونی یه جنس خیلی یونیک و قدیمی و سالم رو پیدا کنی که بتونی به استایل خودت اضافه کنی، جنسی که ممکنه هیچ جا پیدا نکنی، چون مال دهه‌های گذشته‌ست و دیگه ازش تولید نمی‌شه.

خرید و فروش لباس دست دوم باعث افزایش عمر لباس‌ها می‌شه، چون این‌جوری با ۴ بار پوشیدن یک لباس، دیگه نمی‌ندازیش بیرون. به جای سطل آشغال اون لباس خونه‌ی جدیدی پیدا می‌کنه و می‌تونه دوباره استفاده بشه. تا بحال فکر کردی که این همه ضایعاتی که من و تو داریم تولید می‌کنیم کجا می‌ره؟ این‌قدر این زمین‌های دفن زباله داره بزرگ و بزرگ‌تر می‌شه که تا چند وقت دیگه ممکنه دیگه جایی برای دفن زباله‌ها نداشته باشیم! ممکنه توی شهرمون، توی محله‌مون یا حیاطمون حتی، محلی برای دفن زباله بشه.

 

پایداری محیط زیست

کلی آب و مواد شیمیایی برای تولید هر لباسی استفاده می‌شه، اگه می‌گم کلی، منظور خیلیه! مثلا می‌دونستی برای یک شلوار جین، فقط یک شلوار جین نزدیک به ۷ هزار لیتر آب مصرف می‌شه!؟ حالا فکر کن بعد چند بار پوشیدنش،اون شلوار جین رو بندازی دور! علاوه بر بزرگ شدن زمین‌های دفع زباله و تولید زباله‌ی بیش‌تر، عملا داری ۷۰۰۰ لیتر آب (کاری به مواد و انرژی‌های دیگه‌ای که صرفش شده ندارم) رو هدر می‌دی! ۷ هزار لیتر آب، یکم به این عدد فکر کن.

حالا فکر کن به این خسارت‌هایی که داریم به محیط زیست‌مون می‌زنیم، برای ترمیمش فکر می‌کنی از کجا خرج می‌کنن؟ خب از همون مالیاتی که من و تو داریم می‌دیم (حالا این‌که خیلی‌ها توی ایران سعی می‌کنن مالیات رو دور بزنن رو کاری ندارم، ولی من ماهانه کلی دارم از حقوقم رو پای مالیات از دست می‌دم! پس روش حساسم که کجا داره خرج می‌شه، خیلی از شرکت‌ها و حتی کارمندای دیگه هم عین منن!) زمین‌های دفع زباله کجان؟ قبلاها شاید می‌شد گفت خیلی دور، ولی الان خودت یه نگاه به دور و اطرافت بنداز، می‌بینی که همه جا شده یک محل برای دفع زباله! خیلی زور بزنیم شاید بتونیم شهرهامون رو تمیز نگه داریم، با طبیعتی که پر شده از زباله می‌خوایم چکار کنیم؟

با خرید و فروش لباس دست دوم می‌تونیم به این روند تاسف بار کمک کنیم، چرا؟ چون با این کار داریم عمر بیش‌تری به لباس‌ها می‌دیم. وقتی صدها نفر دارن وسایل زیادی رو دور می‌ریزن، اونم توی مدت زمان کوتاهی، این کار فقط باعث تولید زباله‌ی بیش‌تر و بزرگ کردن زمین‌های دفع زباله می‌شه. حالا اگه همین افراد بیان به جای دور انداختن این وسایل شانس دوباره‌ای بهشون بدن، می‌تونن عمر استفاده‌ی اونا رو بیش‌تر کنن و سال‌ها طول بکشه تا اون وسیله به زمین دفع زباله برسه.

 

کمک به افراد و ایجاد چرخه‌ی بازیافت در سطح جامعه

فاکتور اصلی توی فشن خوش پوش و خوش‌تیپ بودنه، مثلا فکر کن بیکاری و می‌خوای بری مصاحبه توی یک شرکت خیلی خوب، همه‌ی فاکتورهای اون سمت شغلی رو هم داری، برای مصاحبه‌ت نیاز به یک لباس رسمی داری. مثل کت و شلوار مشکی، مانتو و شال و مناسب، ولی چند صد هزار تومن پول برای خرید این لباس هم نداری، چون پس اندازت محدوده یا به کل چون بیکاری پولی نداری. یا اصلا دسترسی به فروشگاه‌های دست دوم فروشی نداری، یا ازت خیلی دوره، یا اصلا نمی‌دونی کجا باید دنبال‌شون بگردی. این بازارهای  لباس دست دوم فروشی (مثل وینک که یه اپلیکیشن برای خرید و فروش لباس دست دوم و نو هستش) کمک زیادی می‌تونن بکنن بهت توی این موقعیت. حتی اگه وضع و اوضاع مالیت هم خوبه، بازم ممکنه این شرایط برات پیش بیاد، توی ایران هر چیزی امکان پذیره.

حالا علاوه بر ارزونی و کاهش هزینه‌ها (که تقریبا همه از این موضوع استقبال می‌کنن)، خرید و فروش لباس دست دوم باعث می‌شه که توی سطح جامعه یه چرخه‌ی بازیافت درست بشه، که آدم‌های جامعه می‌تونن عمر دوباره‌ای به لباس‌ها بدن و توی سطح جامعه این کار مربوط باعث به وجود اومدن فرهنگ بازیافت می‌شه.

اگه فکر می‌کنی که خرید و فروش لباس دست دوم هیچ کمکی به جامعه و محیط زیست نمی‌کنه؛ به نظر من داری اشتباه فکر می‌کنی چون کمک می‌کنه. مستقیما به سیستم بازیافت جامعه و به قشر عظیمی در سطح جامعه که کم درآمد هستن، یا نمی‌خوان پول زیادی بابت لباس خرج کنن، کمک می‌کنه. اگه به نظرت خرید لباس دست دوم یعنی خرید لباس‌های بدردنخور و غیر قابل استفاده و توی این فروشگاه‌ها چیزی که مربوط به مد روز نیست بازم باید بهت بگم که اشتباه کردی. چون توی وینک می‌تونی از همه جور برند، همه جور مدل لباس برای خودت پیدا کنی، بهت پیشنهاد می‌کنم همین الان یه نگاه به وینک بندازی.

 

 

 

 

 

اشتراک:

درباره نویسنده

الی افرا

الی یک آدم خوش ذوق و با سلیقه‌ست که گرافیک خونده و کارهای طراحی وینک با اونه، هم تولید محتوا در بلاگ، هم تولید محتوا اینستاگرام (البته دوست نداره با ضمیر این و اون صداش کنن چون معتقده این و اون رو به در قابلمه می‌گن!). علاوه بر تولید محتوا، توی بخش پروداکت وینک هم هست و به سارا کمک می‌کنه.

2 دیدگاه

  1. من مدل گوشیم samsungj5
    اندردوید گوشیمو ارتقا دادم الان ۶ شده ولی وینک ک تو گوشیم باز میشه قبل اینکه من کار کنم یهو متوقف میشه چیکار کنم؟؟

کامنت بذارین