چند قدم برای پاکسازی کمد لباس‌ها

5
3052
مرتب کردن کمد

شواهد نشون می‌ده که تمیز کردن کمد لباس‌ها کار سخت و دلهره‌آوریه. تصور این که تعدادی از لباس‌هامون رو دور بریزیم و از اون‌ها صرف‌نظر کنیم، خیلی ترسناکه و معمولا ما حاضر نیستیم از لباس‌هامون، حتی اگر برای سال‌های سال بی‌مصرف مونده باشن، دل بکنیم! فکر این که شاید روزی دوباره لباس‌های قدیمی مد بشن و مورد توجه قرار بگیرن باعث شده که کمد اکثر ماها پر از لباس‌هایی باشه که هیچ وقت استفاده نمی‌شن و فقط و فقط فضای اضافی اشغا ل کردن. لباس‌هایی که ممکنه به درد افراد زیادی بخورن و با قرار گرفتن تو کمد لباس ما، در واقع از چرخه‌ی مصرف خارج شدن.

اگر شما هم جزءِ کسانی هستید که نمی‌دونید تمیز کردن کمد لباستون رو از کجا شروع کنید، با ما همراه باشید تا مرحله‌به‌مرحله با هم پیش بریم و در نهایت به کمدی تمیز و مرتب دست پیدا کنیم و در مورد لباس‌ها و زیورآلات بی‌مصرمون به بهترین شکل تصمیم گیری کنیم.

تمیز کردن کمد

چه چیزهایی را در کمد لباسمان نگه داریم؟

وقتی به سراغ کمد لباستون می‌رید تا انواع پوشاک را بر اساس فصل و موارد استفاده دسته‌بندی کنین، با قطعات مختلفی مواجه می‌شین که بعضا ممکنه شما رو دچار گیجی وسردرگمی کنن. لباس‌های تابستونی، زمستونی، پاییزی، لباس‌های مجلسی، راحتی و اسپرت و خیلی لباس‌های دیگه که تو گوشه‌وکنار کمدتون مخفی شدن و شاید حتی از یادتون هم رفته باشن. پس بیاید مرحله به مرحله پیش بریم و یکی‌یکی در مورد لباس‌هامون تصمیم بگیریم.

کمد لباس

قطعات اصلی را نگه دارید

اول از همه به سراغ قطعاتی برید که به‌طور روزمره استفاده کرده و اون‌ها رو با لباس های مناسب هر فصل ست می‌کنین. لباس‌هایی که بدون فصل هستن و در کنار پوشاک ترند شده در هر فصل مورد استفاده قرار می‌گیرن. برای مثال لباس‌های جین، تاپ‌ها، لگین‌ها، بلوزهای یقه‌دار مردانه، پلیورهای ساده و شلوارهای راسته که هیچ وقت از مد نمی افتن و در کنار لباس‌های مد روز استفاده می‌شن. این قطعات را از بین لباس‌هاتون جدا کنید و اون‌ها رو مجددا توی کمد لباستون و در جای درست قرار بدین.

پوشاک جین

قطعات مناسب برای لایه‌لایه پوشیدن را نگه دارید

بعضی لباس‌ها به شما کمک می‌کنن که لایه‌لایه لباس بپوشید و در واقع اون‌ها رو در زیر لباس‌های دیگه استفاده کنید. برای مثال بلوزهای یقه‌اسکی و تی‌شرت‌های آستین بلند جزءِ این دسته از لباس‌ها هستن که اون ها  رومی‌تونید از زیر پیراهن‌ها و یا کت‌هاتون بپوشید. لایه‌لایه پوشیدن بعضا باعث می‌شه که استایل خاص و منحصر‌به‌فردی پیدا کنید و خیلی شیک به نظر برسید.

یقه اسکی

کت‌ها و کاپشن‌های گرم

از دیگر قطعاتی که باید اون‌ها رونگه دارید، می‌شه به یک کت چرم کلاسیک یا کاپشنی گرم اشاره کرد که در فصل سرما به دردتون می‌خورن و همیشه باید تو کمد لباستون باشن.

کت چرم

کفش‌ها

کفش‌ها نسبت به لباس‌ها می‌تونن عمر طولانی‌تری داشته باشن و مدت بیشتری تو کمد لباستون باقی بمونن. اما توصیه می‌کنیم بعد از مدتی اون‌ها رو هم توی دو دسته‌ی کلاسیک و مدروز طبقه‌بندی کنید و ببینید که واقعا کدومشون ممکنه تو این دوره زمونه به دردتون بخوره. مثلا یک استیلتوی مشکی تا وقتی که سالمه می‌تونه تو کمدتون نگهداری بشه، اما کفش‌های جلو‌بازی که پاشنه‌ی ۵سانتی دارن و زمانی مد بودن چطور؟  طبیعتا اون‌ها باید از کمدتون خارج بشن و تصمیم دیگه‌ای در موردشون گرفته بشه.

کفش ها

از چه چیزهایی صرف‌نظر کنیم؟

حالا وقتشه لباس‌های بی‌مصرفتون رو بشناسید و کمدتون رو از اون‌ها خالی کنید. در این مرحله کمی دست‌و‌دل‌باز باشید و به این فکر کنید که با رهایی از لباس‌ها و کفش‌های بی‌مصرف، جا رو برای اومدن لباس‌های جدید بازتر می‌کنید.

لباس بی مصرف

لباس‌هایی که سال‌های سال نپوشیده اید

در پاکسازی کمد لباستون، اول از همه به سراغ قطعاتی برین که در طول زندگی فقط‌ و‌ فقط ۲ یا ۳ بار اون‌ها رو پوشیدین و حالا سالیان ساله که به سراغشون نرفتین. این لباس‌ها ممکنه براتون خاطره‌انگیز باشن، اما یادتون باشه که کمد لباس ما، دفتر خاطرات نیست. از لباس‌هایی که سال‌ها است گوشه‌ی کمد جا اشغال کردن و لباس‌هایی که خیلی قدیمی شدن دل بکنید و اون‌ها رو همین حالا از کمد لباستون خارج کنین.

لباس قدیمی

لباس‌های تکراری

بعضا پیش میاد که از بعضی لباس‌ها و بعضی مدل‌ها چند نمونه‌ی مشابه تو کمدتون پیدا می‌شه. ممکنه این قطعات تصادفا به شما هدیه داده شده باشن و یا تو شرایط خاصی اون‌ها روخریداری کرده باشین-البته به غیر از شلوار جین که هیچ وقت داشتن تعداد زیادی از اون بد نیست. برای مثال اگر ۴ بلوز سفید یقه‌دار دارید، چرا از یکی یا دوتای اونها صرف نظر نمی‌کنین؟!  کافیه یک‌بار این کار رو انجام بدین و ببینین که به دنبالش چه نتایج خوبی به دست میاد و چه قدر استایلتون هر روز و هر روز تازه‌تر و به‌روزتر می‌شه.

لباس تکراری

لباس‌های مجلسی قدیمی

اگر یک‌سری از لباس‌هاتون رو به این امید نگه داشتید که دوباره مد می‌شن، سخت در استباهید. به‌خصوص لباس‌های مجلسی قدیمی و یا لباس‌هایی که زمانی برای میهمانی‌های خاص می‌پوشیدید دیگه هرگز به مد بر نمی‌گردن و بهتره که اون‌ها رو از کمد لباستون خارج کنین.

مجلسی

لباس‌هایی که دوستشان ندارید

در نهایت اگر لباسی دارید که از پوشیدنش لذت نمی‌برین و یا با اون احساس خوبی ندارین، از اون صرف‌نظر کنین. لباس‌ها باید به شما احساس اعتماد‌به‌نفس بدن و جوری باشن که شما از پوشیدن اون‌ها لذت ببرین. اگر لباسی دارین که علی‌الرغم زیبا بودن و حتی ترند بودن، این حس‌ها را در شما به وجود نمیاره، همین حالا از اون صرف‌نظر کنین و جا رو برای قطعات دیگه باز کنین.

شلوار زشت

وینکی شوید

حالا که لباس‌های بی‌مصرفتون را شناسایی کردین، می‌تونید اون‌ها را در اپلیکیشن فروش پوشاک دست دوم وینک با دیگران به اشتراک بگذارین. شاید چیزی که شما نمی‌پسندین همون قطعه‌ای باشه که شخص دیگه‌ای مدت‌هاست به دنبال اون می‌گرده. به‌این‌ترتیب می‌تونین محتوای کمدهاتون رو با همدیگه عوض کنین و بدون این‌که پول زیادی خرج کنین به قطعات جدید دست پیدا کنین. البته در‌این‌بین لباس‌هایی هم هستن که واقعا باید از رده خارج بشن و دیگه شانس وارد شدن به چرخه‌ی مصرف رو ندارن. با این کار مطمئن باشین که گامی مثبت در جهت تازه‌تر شدن استایلتون برداشتین و به کمد لباستون این فرصت رو دادین که از نو شکل بگیره و با قطعات به‌روزتر ومفید تر پر بشه.

5 کامنت

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here