با لباس‌های مجلسی چه کنیم؟

0
17175
تغییر وتحول لباس مجلسی

همه‌ی خانم‌ها، چه طرفدار استایل کلاسیک و چه طرفدار استایل اسپرت و راحت باشن، یک تعدادی لباس مجلسی تو کمد لباسشون دارن که یا نمی‌دونن چه طور ازشون نگهداری کنن و یا اون‌هایی رو که دیگه از مد افتاده یا تکراری شدن به چه صورتی مورد استفاده قرار بدن؟

لباس‌های مجلسی شبیه به لباس‌های روزمره‌ی ما نیستن که مدام مورد استفاده قرار می‌گیرن و شست و شو می‌شن و نگهداری و مراقبت از اون‌ها راه و روش‌هایی داره که لازمه مورد توجه همه ی خانم‌ها قرار بگیره. به‌ویژه گرون قیمت بودن بعضی از اون‌ها باعث میشه که افراد درباره‌ی لباس‌های مجلسیشون وسواس بیشتری داشته باشن و انرژی بیشتری رو صرف مراقبت از اون‌ها کنند. در این مقاله ضمن آشنا شدن با روش‌های مفید و کاربردی درخصوص نگه‌داری از لباس‌های مجلسی، با راهکارهایی ساده برای استفاده‌ی بهینه از اون‌ها هم آشنا می‌شیم و استفاده از اون‌ها رو برای چندین و چند بار، امکان پذیر می کنیم.

لباس مجلسی

نگه‌داری از لباس‌های مجلسی

بررسی لباس پس از پایان مهمانی

وقتی مهمونی تموم می‌شه و با لباس مجلسیتون به خونه بر‌می‌گردید، سر‌تاپای لباس رو با دقت زیاد بررسی کنید تا تمام لکه‌ها و یا حتی ‌ای احتمالی رو ببینید و بلافاصله نسبت به تمیزکردن و یا تعمیر کردن پارگی‌ها اقدام کنید. به این منظور می‌تونید از پاک کننده‌هایی که تو خونه دارید استفاده کنید و یا لباستون رو برای شست‌و‌شوی حرفه‌ای، به یک خشک‌شویی امن و مطمین بسپارید. در مورد سوراخ‌ها و پارگی‌های احتمالی هم نگران نباشید واز خیاط‌ها و یا افراد با‌تجربه در امر دوخت‌ودوز کمک بگیرید تا اون‌ها رو براتون از بین ببرن و لباس رو به شکل اولش برگردونن.

لباس شب

هوا‌دهی و شست‌و‌شوی منظم با بخار

بعد از تمییز کردن لباس و برطرف کردن پارگی‌ها، اون رو در جعبه و یا رخت‌آویز مناسب در داخل کمد لباستون قرار بدید و مطمئن بشید که لباس مجلسیتون از فضای کافی برخورداره. یعنی این‌که در کمد لباستون جای کافی برای آویزون کردن لباس‌های مجلسیتون داشته باشید و اون‌ها رو تو فضایی تنگ و به‌صورت فشرده قرار ندید.

لازمه بدونید که لباس‌های مجلسی نیاز به هوادهی و شست‌و‌شوی منظم به کمک بخار دارن. یعنی این‌که هرز‌چندگاهی لباس‌های مجلسی رو از کمد بیرون بیارید و اون‌ها رو برای چند دقیقه در‌معرض نور خورشید قرار بدید و یا بعضا اون‌ها رو به‌کمک بخار شست‌وشو بدید تا حالت اولیه‌ی خودشون رو حفظ کنن و دچار کهنگی و فرسودگی نشن.

آویزان کردن لباس

از کاور مناسب و مواد رطوبت گیر استفاده کنید

لباس‌های مجلسی خودتون رو با کاورهای پارچه‌ای یا پلاستیکی بپوشونید. این مساله به‌طور ویژه در مورد لباس‌های جیر، چرم و یا سنگ‌دوزی شده از اهمیت بیشتری برخورداره و لازم و ضروری هستش. همچنین استفاده از موادی نظیر سلیکا‌ ژل‌ها که مواد رطوبت‌گیر هستند هم خیلی مفید و کاربردیه. شما می‌تونید بسته‌ی سیلیکا ژل رو تو جیب لباس‌ها قرار بدید یا اون‌ها رو از چوب رختی‌های لباس مجلسیتون تو کمد لباس آویزون کنید تا لباس‌هاتون از رطوبت در امام باشند.

استفاده از کاور

تغییر دادن لباس‌های مجلسی

طول لباس را تغییر دهید

اگر شما هم جزءِ کسانی هستید که لباس‌های مجلسیتون رو به تعداد دفعات محدودی می‌پوشید و خیلی زود از لباس‌های مجلسیتون خسته می‌شید، وقتش رسیده که به تغییر دادن اون‌ها فکر کنید. برای مثال می‌تونید از طول لباس شروع کنید. لباس هایی با دامن ماکسی و بلند رو به لباس های کوتاه تر و یا لباس‌هایی با دامن‌های کوتاه رو به پیراهن‌های بلند تبدیل کنید. برای این کار می‌تونید از پارچه‌ی هم جنس و یا حتی پارچه‌ای متفاوت استفاده کنید و یک خیاط حرفه‌ای برای تغییر دادن بخش پایینی لباس استفاده کنید و بی هیچ دغدغه‌ای، اون رو مجددا مورد استفاده قرار بدید.

طول لباس

آستین ها را تغییر دهید

یکی دیگه از روش‌هایی که باعث ایجاد تغییر در مدل لباس‌های مجلسی می‌شه، تغییر دادن آستین‌ها است. برای مثال لباس‌هایی با آستین بلند یا کوتاه را می‌تونین به پیراهن‌های آستین حلقه‌ای تبدیل کنین. همینطور با استفاده از پارچه‌هایی مثل تور، حریر و یا گیپور میشه آستین‌های جدیدی برای لباس‌های مجلسی طراحی کرد و اونها رو به لباس‌هایی جدید با مدلی تازه تبدیل کرد.

آستین دار

لباس رر متلاشی کنید!

شاید این جمله براتون یکم عجیب باشه، اما متلاشی کردن لباس و استفاده از بخش‌های مختلف اون به‌طور جداگونه، یکی از راه‌کارهای مفید برای استفاده‌ی بهینه از پیراهن‌های مجلسی هستش. برای مثال می‌تونید بالا تنه‌ی یک لباس رو به دامنی جداگونه وصل کنید و یا دامن یک پیراهن رو برای ترکیب کردن با لباسی دیگه مورد استفاده قرار بدید.

پیراهن کوتاه

سنگ دوزی و گلدوزی

بعضی اوقات لباس‌های مجلسی شما خیلی ساده هستن و بعد از یک‌بار پوشیدن دلتون رو می‌زنن. شما به راحتی می‌تونید با گلدوزی و یا سنگ‌دوزی روی بعضی قسمت‌های لباس، اون رو تغییر بدین و به لباسی تازه تو کمد لباستون تبدیلش کنین. به‌این‌ترتیب هم ارزش لباستون چند برابر می‌شه و هم می‌تونین اون رو در مجالس دیگه‌ای بپوشین و یه استایل جدید بسازین.

گل دوزی

اضافه کردن کمربند و جزئیات دیگه

اگه لباستون قابلیت تغییر داره می‌تونین جزئیاتی مثل کمربند و یا چین‌چین های دامن یا یقه‌های مدل جدیدی رو به لباستون اضافه کنید و اون‌ها رو تبدیل به لباس های تازه با طراحی‌های جدید کنید. بعضی اوقات اضافه کردن جزئیات ریز و حتی بی‌اهمیت به لباس‌های مجلسی باعث می‌شن اون‌ها تبدیل به لباس‌های دیگه‌ای بشن.

تغییر لباس

برای تغییر دادن لباس‌های مجلسی، از قدرت تخیل و خلاقیت خودتون استفاده کنین و برای ایجاد تغییرات، جسور و شجاع باشین. البته معنیش این نیست که بدون فکر قبلی و داشتن تجربه و مهارت کافی تو این کار، دست به قیچی بزنین و لباس‌های مجلسیتون رو که معمولا گرون‌قیمت هم هستن از رده خارج کنین! از افراد با‌تجربه تو طراحی لباس و همچنین افراد خیاط کمک بگیرین و با فکر و نقشه‌ی قبلی، لباس‌هاتون رو از نو طراحی کنین.

همیشه به یاد داشته باشین که خرید‌و‌فروش لباس‌های مجلسی هم بسیار پرطرفداره و خیلی از افراد معمولا، لباس‌های مجلسیشون رو که یکی دوبار پوشیدن، به قیمت بسیار مناسب به فروش می‌رسونن و در مقابل، لباس مجلسی افراد دیگه‌ای رو به همین قیمت مناسب خریداری می‌کنن.به این ترتیب افراد، نه تنها در مخارج خودشون صرفه‌جویی می‌کنن، که با فرهنگ مصرف‌گرایی هم مقابله کرده و مسئولیتشون رو هم در قبال محیط زیست به انجام می‌رسونن.

 

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here