موقع اتو زدن لباس‌های مختلف، به چه نکاتی توجه کنیم؟

2
1721
اتو

شاید بعضی از شما تصور کنید که اتو زدن لباس کار خیلی ساده‌ای هستش و نیاز به آموش و یادگیری هیچ نکته‌ی خاصی نداره؛ در صورتی که این تصور کاملا اشتباهه و اتو زدن لباس‌های مختلف، راه و روش‌هایی داره که توجه بهشون لازم و ضروریه. برای اتو زدن لباس‌های مختلف نظیر تی‌شرت‌ها، شلوارها، پیراهن‌ها و دامن‌های مختلف باید بدونید که هر قطعه‌ای، از چه نوع پارچه‌ و چه متریالی ساخته شده و تنظیمات اتو رو با توجه به جنس پارچه و متریال مورد نظر، تنظیم کنید. در ادامه به ارائه‌ی راهکارهایی ساده و کاربردی برای اتو زدن لباس‌های مختلف خواهیم پرداخت و این کار رو براتون به کاری شیرین و لذت بخش تیدیل خواهیم کرد.

اتو زدن

آماده کردن ابزار مورد نیاز برای اتو زدن لباس‌ها

قبل از این‌که شروع به اتو زدن لباستون کنید، باید ابزارها و لوازم مورد نیاز برای این کار رو فراهم کنید. توجه کنید که یک اتوی روشن، یک صفحه‌ی داغ و خطرناک داره و اگر ابزارها و لازم مورد نیاز برای استفاده از این وسیله‌ی داغ فراهم نباشه ممکنه، به دست و پا و یا لباستون آسیب وارد بشه و خسارت‌های مالی و جانی زیادی به‌بار بیاد.

ابزار اتوکشی

برای این‌که لباس‌هاتون رو به بهترین شکل ممکن اتو بزنید، در دجه‌ی اول به یک میز اتو‌ی بزرگ احتیاج دارید. میز اتویی که سطحش کاملا صاف باشه و لباس‌هاتون به خوبی روش قرار بگیره. در کنار میز اتو شما به یک تکه پارچه‌ی نخی قدیمی هم نیاز دارید تا به کمکش لباس‌های حساس و ظریفتون رو اتو بزنید و صفحه‌ی فلزی اتو رو مستقیما روی لباس قرار ندید. حالا همه چیز برای اتو زدن لباس‌های شما آماده و محیا است و می‌تونیم وارد مرحله‌ی بعدی بشیم.

میز اتو

دسته بندی لباس‌ها با توجه به متریال و جنس پارچه

قبل از اتو زدن لباس‌های توی کمدتون لازمه که اون‌ها روبا توجه به جنس پارچه و متریال به کار رفته در اون‌ها دسته بندی کنیم. برای مثال لباس‌های کتان و نخی رو در یک گروه، لباس‌های ابریشمی و ریون و پشمی رو در یک گروه و لباس‌های پلی استر رو در گروهی جداگونه قرار بدید. حالا باید توجه کنیم که کدام گروه از لباس‌ها به دمای کم‌تری جهت اتو شدن نیاز دارن. برای مثال پارچه‌های ابریشمی و ریون و پشمی به کم‌ترین درجه‌ی حرارت احتیاج دارند. پس اول به سراغ اون‌ها برید و درجه‌ی حرارت اتو رو روی کم‌ترین حالت تنظیم کنید.

اتو بخار

حالا نوبت به درجه‌ی حرارت بعدی می‌رسه. لباس‌های پلی‌ا‌ستر رو باید با درجه‌ی حرارت متوسط اتو بزنید تا کاملا صاف بشن و نیازی به بالا بردن دمای اتو تا آخرین حد نیست. بعد از اتو زدن لباس‌های پلی‌استر می‌تونید درجه‌ی حرارت رو بالاتر ببرید و به سراغ لباس‌های کتانتون برید و با خیال راحت به تو کردن این لباس‌ها مشغول بشید.

اتوی لباس

از آماده بودن اتو مطمئن شوید

معمولا اتوها به روش‌های مختلفی داغ بود و یا آماده بودنشون رونشون می‌دن. بعضی از دستگاه‌ها با روشن و خاموش شدن چراغ روی دستگاه، بعضی‌ها با زدن یک بوق یا شکل‌های دیگه. اگر با اتوی سرد لباستون رو اتو بزنید نتیجه‌ی خوبی نمی‌گیرید. پس اول مطمئن بشید که اتو آماده‌ی استفاده است و بعد از اون اتو زدن رو شروع کنید.

آماده بودن اتو

اتو زدن لباس‌های پشمی و توری

برای اتو زدن لباس‌های پشمی و توری باید از یک تکه پارچه استفاده کنید و نباید صفحه‌ی داغ اتو را مستقیما بر روی لباس قرار بدید. اول از همه با نگاه کردن به مارک روی لباس از جنس اون مطمئن بشید و بعد از اون پارچه‌ی مرطوب رو روی لباس پهن کنید. حالا اتو زدن رو از روی پارچه‌ی مرطوب شروع کنید و ببینید که لباستون به بهترین شکل ممکن صاف می‌شه و هیچ آسیبی هم نمی‌بینه.

لباس پشمی

اتو زدن لباس‌های کتان و پلی استر

برای اتو زدن لباس‌های کتان و پلی‌استر باید اون‌ها را خیس و نم‌دار کنید. هیچ‌وقت این لباس‌ها را وقتی خشک هستند اتو نزنید. به‌این منظور می‌تونید لباس‌های کتان و پلی‌استر رو قبل از این‌که تو خشک کن بذارید اتو بزنید و یا از یک اسپری آب تمیز برای خیس کردن لباس استفاده کنید. به این ترتیب لباستون به بهترین شکل ممکن صاف می‌شه و به‌هیچ‌وجه تغییر سایز و تغییر شکل نمی‌ده.

اتو زدن کتان

برای اتو زدن لباس‌های ظریف و حساس دقت کنید که باید اون‌ها رو قبل از اتو زدن پشت و رو کنید. به‌هیچ‌وجه صفحه‌ی داغ اتو رو روی قسمت رویی لباس نگذارید و حتما اون‌ها رو از پشت اتو بزنید. در‌این‌صورت اگر ردی هم بر روی لباس بیوفته، در قسمت زیرین لباس قرار می‌گیره و هیچ‌وقت دیده نمی‌شه. لباس‌های حساس عبارتند از:

  • لینن
  • ریون
  • ساتن
  • ابریشم
  • مخمل

اتو زدن قطعات مختلف

برای اتو زدن بلوز از قسمت یقه شروع کنید و بعد از اتو زدن زیر یقه و لبه‌ها، پایین تر بیایید. بعد از اتو زدن وسط بلوز، آستین‌ها را روی لبه‌ی میز اتو قرار داده و تمای درزها را اتو بزنید تا صاف شوند.

اتوی بلوز
SONY DSC

درمورد شلوارها از کمر شروع کنید. اگر شلوارتان جیب دارد، بعد از کمر به سراغ جیب‌ها بروید و این ناحیه را به آرامی اتو بزنید تا خطوط جیب بر روی شلوار باقی نمانند. حالا لنگه ها را یکی‌یکی رو میز دراز کرده و از پهلو اتو بزنید تا خط اتو به خوبی روی آن‌ها آشکار شود.

اتوی شلوار

برای اتو زدن دامن نیز، آن را روی میز اتو پهن کنید و از پایین دامن به سمت کمر بیایید. اما دقت کنید که اگر دامن شما با دکمه یا اشیای زینتی دیگر تزئین شده است، باید آن را پشت‌و‌رو کنید و از پشت اتو بزنید تا این مولفه‌های زینتی که اغلب پلاستیکی هم هستند آسیب نبینند.

اتوی دامن

توجه به نکات امنیتی

در آخر در نظرداشته باشید که اتو وسیله‌ای داغ و خطرناک هستش و اتو زدن باید در محیطی امن و با دقت و احتیاط کافی صورت بگیره. به خصوص اگر فرزند کوچکی در داخل خونه دارید اتو رو از دسترس او دور نگه دارید و این کار رو در جایی انجام بدبد که فرزندتون حضور نداره. اتو زدن حتی برای خود شما هم ممکنه پر خطر باشه. چه‌بسا خانم‌ها و آقایونی که موقع این کار سوختن و آسیب‌های جدی دیدن. پس همیشه و همیشه با دقت و احیاط کافی به اتو زدن لباس‌هاتون مشغول بشید و بعد از پایان کار مطمئن شید که اتو رو از برق کشیدید.

2 کامنت

ارسال کامنت

Please enter your comment!
Please enter your name here